ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ

Το Εργαστήριο Διδακτικής & Επιστημολογίας Φυσικών Επιστημών και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και το Εργαστήριο Πληροφορικής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ανακοινώνουν ότι θέτουν υπό την Αιγίδα τους την μαθητική ομάδα LOS JAPES, του Εργαστηρίου Τεχνολογίας και Εκπαίδευσης mellonLAB, για το σχολικό έτος 2022-2023. Η εν λόγω ομάδα αποτελείται από πέντε μαθητές Γυμνασίου από διαφορετικά σχολεία της Αττικής και συμμετέχει στον Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό Ρομποτικής και Καινοτομίας FIRST LEGO League (FLL).

Η ομάδα ξεκίνησε την πορεία της το 2020 και με την 1η συμμετοχή στο FLL κατάφερε στον τελικό της Ελλάδας να αποσπάσει το βραβείο ALL Star και να προκριθεί στον Παγκόσμιο FLL. Το 2021 πήρε το βραβείο των κριτών Motivate Award και προκρίθηκε στο Παγκόσμιο FLL στην Βραζιλία (στο οποίο δυστυχώς δεν κατάφερε να συμμετάσχει λόγω του υψηλού κόστους μετακίνησης). Το ίδιο έτος η ομάδα παρουσίασε το project τους στο Blue Hackathon Day του Δήμου Πειραιά που έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο Πειραιά και απέσπασε το 3ο Βραβείο καινοτόμας επιχειρηματικής ιδέας, ανάμεσα σε 24 ομάδες φοιτητών/τριών και αποφοίτων. Το θέμα του διαγωνισμού για τη σεζόν 2022-2023 που ασχολείται η ομάδα είναι η Ενέργεια.